Nie będziemy jakoś strasznie czarować, że małe rodzinne manufaktury, jak nasza, kochają BLACK FRIDAY, dlatego już drugi rok korzystamy z formuły, która sprawia, że naprawdę czekamy na ten dzień (a nawet tydzień :)) Już tłumaczymy: 20+5 %, czyli 20% rabatu na cały koszyk (KOD: BLACK20) a dodatkowe 5% z każdej sprzedaży przeznaczamy na zakup prezentów mikołajowych dla dzieci z domu dziecka im. Stefana Żeromskiego w Łodzi, położonego przecznicę o naszego biura.
W zeszłym roku podarowaliśmy klikanaście zestawów perfum i żeli do kąpieli dla mieszkających w domu nastolatków, a dla młodszych były szampony, pasty i szczoteczki do zębów z postaciami z bajek. Były też słodycze, bo o to dzieci prosiły najbardziej. Udało się też zakupić kilka gier.
W tym roku mamy nadzieję zebrać nie mniejszą kwotę i już teraz wiemy, że będą to zestawy kosmetyków, słodycze, ale postaramy się też o coś specjalnego.
A zatem jeśli planowaliście zakupy w Un’common teraz jest na to najlepszy moment, możecie sprawić przyjemność sobie i dzieciakom! Kod: BLACK20
Marmur od lat kojarzony jest z bogactwem i luksusem. Zdobi ściany i podłogi najważniejszych budynków w Polsce i zagranicą. I trudno się dziwić! Odpowiednio pielęgnowany, zachwyca pięknym wyglądem przez lata, a jego niepowtarzalna struktura doda charakteru każdemu wnętrzu – bez względu na to, czy utrzymane jest ono w stylu klasycznym, czy bardziej nowoczesnym lub industrialnym.
Ile kosztuje marmur?
Cena marmuru zależna jest od wielu czynników. Im bardziej nietypowy odcień oraz wzór, tym droższy będzie kamień. Ponadto, na kwotę, którą przyjdzie nam zapłacić składa się także kraj pochodzenia, grubość płyty, właściwości marmuru oraz stopień jego obróbki. W zależności od wybranego rodzaju marmuru, za metr kwadratowy podłogi zapłacimy od 300 do nawet 2500 złotych. Najtańszą opcją jest mozaika, której cena za metr kwadratowy oscyluje wokół 100 złotych. Najdroższe ( i jednocześnie najpiękniejsze) kamienie pochodzą z Włoch i Hiszpanii, z kolei za te pochodzące z Chin, Indii czy Turcji zapłacimy najmniej.
Czy cena marmuru wpływa na jego jakość i wygląd?
W związku z tym, że to właśnie wygląd i właściwości (takie jak twardość, czystość, połysk) determinują cenę marmuru, trudno nie zgodzić się z tezą, że im kamień droższy, tym bardziej spektakularny. Zdarza się jednak, że piękną, solidną i grubą płytę kupimy okazyjnie, a nadal będzie to przecież marmur. Cena potrafi się także zmieniać w zależności od dostępności. Jeśli możemy pozwolić sobie na zakup nietypowej ilości, pochodzącej z resztek dostawy, często udaje się nabyć płyty dużo taniej. Co zrobić, jeśli nie możemy sobie pozwolić na wymarzoną marmurową podłogę czy blat? Spróbujmy poszukać alternatywy. Ostatnio bardzo modne są marmurowe ściany. Stanowią one element dekoracyjny pomieszczenia, a ich powierzchnia jest zazwyczaj kilkukrotnie mniejsza niż powierzchnia podłogi. Dobrym rozwiązaniem są takżemeble z marmuru, które idealnie sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w każdym stylu. Ilość marmuru wykorzystana do produkcjistolika czykonsoli pozwala na wykorzystanie najwyższej jakości płyt, które w połączeniu z metalem i drewnem stwarzają niepowtarzalny dodatek.
Wielkość płyty a cena marmuru
Od tego, ile zapłacimy za wymarzone płyty marmurowe zależy także wielkość płyty. Najdroższe będą te największe – cięte z bloku skały, często na wymiar. To one robią największe wrażenie – na ścianie czy podłodze unikniemy wtedy „niechlujnych” łączeń między płytami.
Popularność marmuru
Marmur ma w sobie to coś… mimo wysokich cen, jest w stanie w pełni rozkochać w sobie człowieka. Cechuje go niezwykła lekkość, którą w dużej mierze zawdzięcza barwom. Płyty marmurowe – szczególnie te, wykorzystywane na podłogach lub ścianach – zazwyczaj są białe, beżowe lub jasnoróżowe. Z reguły na ich powierzchni można zobaczyć naturalne przebarwienia, plamki i smugi, typowe dla tego kamienia. Właśnie to sprawia, że każda płytka jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Marmur idealnie nadaje się dla osób, które we wnętrzach cenią naturalność i szyk. Jest niezwykle elegancki, a dzięki ciepłej kolorystyce, świetnie łączy się z każdym stylem i wieloma meblami.
Marmur od lat uważany jest za jeden z najpiękniejszych kamieni naturalnych. W domach spotkać można go nie tylko na podłogach, ale także na ścianach czy jako elementdesignerskich mebli. Marmurowe elementy cieszą oko i charakteryzują się niezwykłą trwałością. Dobrze pielęgnowany kamień zachowuje bowiem piękny wygląd przez lata. Dziś na tapetę bierzemy czyszczenie!, czyli czym myć marmur, by zachował swoje właściwości na długo.
Marmur – właściwości
Marmur to kamień o twardej strukturze krystalicznej i średniej porowatości. Jest skałą metamorficzną, powstałą z przeobrażenia wapieni, rzadziej także dolomitów. Już od starożytności przypisywano mu miano luksusowego, o wręcz magicznych właściwościach. Przeznaczony był dla bogów i cesarzy. Marmur ma wiele odmian kolorystycznych – najczystszy marmur kalcytowy jest biały. O zabarwieniu płyt decyduje zawartość innych kamieni naturalnych. W ten sposób marmur z hematytem przybierze barwę czerwoną, marmur z limonitem – żółtą, a z serpentynitem – zieloną.
Marmur naturalnie występuje w Polsce wyłącznie w Sudetach. Najbardziej pożądane i najrzadsze odmiany tego kamienia wykorzystywane były do dekoracji wnętrz Sejmu, Filharmonii Narodowej czy Dworca Centralnego w Warszawie.
Marmur jest kamieniem nasiąkliwym, więc jest podatny na powstawanie plam. Jak czyścić marmur? Najlepiej systematycznie. Wszelkie wycieki i zabrudzenia powinny być na bieżąco usuwane. Ograniczona porowatość marmuru, głównie podczas uszlachetniania, sprawia, że jest on mniej podatny na uszkodzenia spowodowane przez wodę. Z kolei węglan wapnia, będący głównym składnikiem marmuru, jest niezwykle podatny na działanie czynników kwaśnych. Są kwasy, w których szybko się rozpuszcza, a rozkruszony, używany jest do neutralizacji kwasów w strumieniach, jeziorach czy glebach. Marmur jest słabo odporny na działanie czynników atmosferycznych (takich jak różnice temperatur, wilgotność, ciśnienie) i procesów geologicznych (np. wietrzenie, erozja). Użyty na zewnątrz może ulegać matowieniu, co z czasem powoduje jego nieatrakcyjny wygląd. Marmur pozostaje też dość wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne i zanieczyszczenia chemiczne.
Niezwykle istotnym jest, by przed przystąpieniem do usuwania plam, dowiedzieć się, czym wyczyścić marmur, by nie uszkodzić jego struktury.
Czym czyścić marmurowy blat?
Rozlane na marmurowym blacie płyny należy jak najszybciej sprzątnąć wykorzystując do tego ręcznik papierowy. Jeśli na powierzchni pozostało przebarwienie, będzie trzeba je usunąć. Warto pamiętać, aby podczas mycia nie trzeć zbyt mocno, a ruchy wykonywać wyłącznie pionowo. W innym wypadku możliwe jest porysowanie blatu. W związku z tym, że marmur jest wrażliwy na środki zawierające kwasy i produkty silnie wybielające, do mycia marmuru najlepiej sprawdzi się ciepła woda z dodatkiem łagodnego środka o neutralnym pH. Idealnie sprawdzi się do tego płyn do mycia naczyń czy mydło w płynie.
Trudniejsze zabrudzenia można usunąć poprzez wykorzystanie specjalnej pasty czyszczącej, wykonanej z sody oczyszczonej oraz rozcieńczonej wody utlenionej. Należy uważać, by nie użyć zbyt silnego roztworu wody – może on stale odbarwić kamień.
Czyszczenie marmurowej posadzki
Sposoby czyszczenia marmurowego blatu niewiele różnią się od czyszczenia posadzki czy ścian wykonanych z płyt z marmuru. W związku z tym, że marmur jest materiałem o porowatej powierzchni, łatwo przywierają do niego rozmaite zabrudzenia. Czyszcząc podłogę powinniśmy zrezygnować z twardych i ostrych szczotek, które mogą porysować wrażliwy kamień.
Czym myć marmur?
Najlepiej użyć miękkiej ścierki z mikrofibry, ciepłej wody i kilku kropel płynu do mycia naczyń. Mając w domu marmur, dobrze jest go zaimpregnować. Wtedy wszelkie szkodliwe substancje będą wnikały w jego strukturę wolniej. Każdą kamienną powierzchnię można nieumyślnie zarysować (także poprzez niewłaściwe czyszczenie!). Drobne mechaniczne uszkodzenie można spróbować usunąć samodzielnie poprzez polerowanie marmuru przy użyciu cyny z ołowiem, sproszkowanego tlenku cynku albo kamienia szlifierskiego owiniętego w odpowiednio zwilżoną szmatkę. Ta metoda sprawdzi się jednak wyłącznie w przypadku delikatnych zarysowań. Jeśli uszkodzenie jest poważniejsze, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy.
Z radością zapraszamy na wspaniałe, kameralne wydarzenie dedykowane architektom i projektantom, w salonach Euforma w Bydgoszczy oraz Warszawie. Będzie to niepowtarzalna okazja by przy lampce wina porozmawiać o projektowaniu, inspiracjach i designie.
Wraz z marką Nobonobo mamy przyjemność być gośćmi obu wydarzeń wydarzeń. Opowiemy o procesie powstawania naszych mebli, o tym jak projektujemy nowe kolekcje i co planujemy w bliższej i dalszej przyszłości. Całe spotkanie odbędzie się w otoczeniu najlepszego polskiego designu, czyli pośród wspaniałej ekspozycji EUFORMA.
Jeśli chcesz dołączyć do spotkania, pamiętaj aby zarejestrować swój udział do 21.10.
26 października (wtorek) o godz. 18.00, ul. Kościuszki 27 (wejście od ul. Chocimskiej), Salon Euforma – Bydgoszcz
Marmur to materiał pełen kontrastów. Ciężki i twardy, ale wymaga nadzwyczajnej delikatności w obróbce. Fascynuje swoim szlachetnym polerem, a wydobywany jest przy użyciu koparek i pił. Uwielbiana od starożytności Carrara niezmiennie zachwyca nas do dziś. Skąd pochodzą nasze kamienie? Jak do nas trafiają?
Rynek naturalnego kamienia to hermetyczne środowisko zdominowane przez kilku światowych graczy, którzy w zależności od wydobycia, panujących trendów i nastrojów na rynku dyktują warunki sprzedaży tego cudownego materiału. Kamienie wykorzystywane do produkcji mebli w Un’common pochodzą z lokalnego zakładu, z którym współpracujemy od początku naszej działalności. Mamy to niezwykłe szczęście, że właściciele nie skupują kamienia od polskich hurtowników, ale osobiście jeżdżą po świecie w poszukiwaniu idealnej partii kamienia. Dzięki temu do naszych mebli używamy wyłącznie wyselekcjonowanych slabów marmuru. Oferta Un’common oparta jest na 4 podstawowych gatunkach naturalnego kamienia:
Carrara – Klasyk. Potocznie określana jako biały marmur, ale czy rzeczywiście? Jej tło może mieć kolor złamanej bieli, do nawet nasyconej szarości. Naturalnie zdobiona delikatnymi plamkami lub wyraźną użyloną strukturą. Jej nazwa pochodzi od miejscowości Carrara w regionie Toskania we Włoszech. To właśnie stamtąd pochodził marmur wykorzystywany przez Michała Anioła do jego słynnych rzeźb. I stamtąd pochodzi kamień mebli Un’common. Choć nie zawsze jest to wyłącznie Carrara, a region północnych Włoch.
Nero Marquina – Nasza czarna perła. W połączeniu z mocnymi kolorami i błyszczącymi materiałami staje się krzykliwa i zaczepna, ale w towarzystwie prostych i subtelnych form to kwintesencja elegancji. Pochodzi z północnej Hiszpanii i stanowi jeden z najważniejszych materiałów w świecie kamienia i wnętrz. Jej znakiem rozpoznawczym jest głęboko czarne tło i wyraziste białe użylenie.
Fior di Bosco – Uwielbiamy w każdym calu. Pochodzi z Włoch i występuję w kilku odmianach o mniejszym i większym użyleniu, ale jego tło to chłodna szarość z bogactwem fascynujących struktur. Fior di Bosco ucieszy fanów naturalnego kamienia, którzy lubią podziwiać jego różnorodność i docenią element zaskoczenia, który niesie każdy wycięty kawałek.
Pietra Gray – To nasza odpowiedź idealnie pasująca do ciepłych, beżowych wnętrz z elementami drewna czy miękkich tkanin w stylu boucle. Charakteryzuje się jednolitą grafitowo-brązowo strukturą, rozciętą delikatną, białą żyłą. Pochodzi z Iranu
Każdy z kamieni został przez nas starannie wybrany, a dzięki profesjonalnej obróbce cieszy swoim naturalnym pięknem.
Chcesz zobaczyć naszą całą ofertę mebli z marmuru zapraszamy do naszego sklepu online oraz stacjonarnie do Łodzi. Nasza pracownia znajduje się na ulicy Bohdanowicza 2 lok. 5U. Podpowiemy i doradzimy w odpowiednim wyborze mebli oraz kolorystyce. Zapraszamy serdecznie!
Tworząc markę od podstaw, decydujemy w jaki sposób kreować naszą ofertę i sposób komunikacji, ale również jakimi wartościami chcemy kierować się w biznesie.
Produkcję naszych mebli powierzamy prawdziwym specjalistom, ale o ich procesie powstawania wiemy wszystko. Każdego dnia czerpiemy inspirację z wieloletniego doświadczenia i wiedzy naszych podwykonawców. Pracując w oparciu o lokalnych podwykonawców, utrzymujemy krótki łańcuch dostaw, budujemy wzajemne zaufanie oraz prowadzimy stałą kontrolę jakości naszych produktów. Nie mniej ważna jest dla nas atmosfera współpracy i wzajemny szacunek oraz kultura w kontakcie z naszymi partnerami biznesowymi. Naszą współpracę opieramy jedynie na pozytywnych emocjach i wierzymy, że docierają one również do Was.
Troska o środowisko jest dla nas bardzo ważna zarówno w życiu prywatnym i zawodowym, dlatego z kadego dnia staramy się poszerzać naszą świadomość i produkować odpowiedzialnie:
Minimalizujemy odpadki produkcyjne – produkujemy w małych seriach, unikamy nadprodukcji, dbamy o bezpieczny transport półproduktów, dzięki tym staraniom udało nam się zminimalizować uszkodzenia mebli. Jednak produkcja bywa nieprzewidywalna. Drobne uszkodzenie lub niedoskonałość może przytrafić się każdemu. Wszystkie produkty drugiego gatunku lub “poekspozycyjne” możecie znaleźć w obniżonej cenie w naszym OUTLECIE
Unikamy plastiku – nasze meble pakujemy z użyciem minimalnej ilości tworzyw sztucznych, koniecznej do bezpiecznego dostarczenia Wam przesyłki. Nasze kartony tworzymy z tektury pochodzącej z recyclingu, używamy głównie papierowej taśmy pakowej.
Projektujemy na lata – dzięki naturalnym materiałom, profesjonalnej obróbce wierzymy, że nasze meble zostaną z Wami na dłużej, może nawet na bardzo długo!
Przed nami jeszcze wiele do zrobienia, ale już dziś możemy obiecać, że Un’common będzie rozwijać się z uwagą i troską o środowisko, w duchu biznesowego fair-play oraz w życzliwej i otwartej atmosferze. Na pewno nie zawsze będzie idealnie, ale zrobimy wszystko by nie zapomnieć co jest dla nas ważne!
Nazywamy się Gosia i Maciek Koryccy, jesteśmy partnerami w życiu i biznesie. Nasza historia zaczyna się w Łodzi, gdzie poznaliśmy się, a później stworzyliśmy Un’common.
Gosia to rodowita łodzianka, a Maciek przyjechał z Zielonej Góry. Początkowo każde z nas pracowało w swoim zawodzie. Gosia jako architekt, przy dużej łódzkiej inwestycji, a Maciek w nieruchomościach, jednak wszystko się zmieniło w 2016 roku.
Gosia kończyła studia podyplomowe na łódzkiej ASP, to był bardzo kreatywny czas i to wtedy powstała pierwsza kolekcja mebli Pattern, oparta na mocnych, geometrycznych wzorach. Marmur od początku był sercem każdego produktu. Obserwacja tego pięknego, naturalnego materiału w architekturze przerodziła się całkowitą fascynację i stała się kwintesencją naszej marki. Pół roku później powstał pierwszy sklep internetowy, a Un’common oficjalnie pojawiło się w spisie przedsiębiorców. W 2017 Maciek dołączył do firmy, porzucając swoją dotychczasową pracę. To było ryzykowne posunięcie, ale też najlepsza możliwa decyzja.
Un’common powstało z miłości do architektury i wzornictwa, pasji, ambicji do tworzenia własnych projektów i budowania marki. Nie było tu kalkulacji, wielkich strategii, ale była determinacja i wiara we własne możliwości.
Od tamtego czasu zmieniło bardzo dużo, ale nie nasza miłość do naturalnego kamienia, prostoty i harmonijnych form. Nie zmieniło się też nasze zaangażowanie. Cieszymy się widząc, że firma wciąż się rozwija, jednak wierzymy, że to dopiero początek naszej drogi, a przed nami jeszcze wiele inspirujących spotkań, współpracy, projektów.
Un’common powstało z miłości do architektury i wzornictwa, pasji, ambicji do tworzenia własnych projektów i budowania marki. Nie było tu kalkulacji, wielkich strategii, ale była determinacja i wiara we własne możliwości.
Od tamtego czasu zmieniło bardzo dużo, ale nie nasza miłość do naturalnego kamienia, prostoty i harmonijnych form. Nie zmieniło się też nasze zaangażowanie. Cieszymy się widząc, że firma wciąż się rozwija, jednak wierzymy, że to dopiero początek naszej drogi, a przed nami jeszcze wiele inspirujących spotkań, współpracy, projektów..