Nie będziemy jakoś strasznie czarować, że małe rodzinne manufaktury, jak nasza, kochają BLACK FRIDAY, dlatego już drugi rok korzystamy z formuły, która sprawia, że naprawdę czekamy na ten dzień (a nawet tydzień :)) Już tłumaczymy: 20+5 %, czyli 20% rabatu na cały koszyk (KOD: BLACK20) a dodatkowe 5% z każdej sprzedaży przeznaczamy na zakup prezentów mikołajowych dla dzieci z domu dziecka im. Stefana Żeromskiego w Łodzi, położonego przecznicę o naszego biura.
W zeszłym roku podarowaliśmy klikanaście zestawów perfum i żeli do kąpieli dla mieszkających w domu nastolatków, a dla młodszych były szampony, pasty i szczoteczki do zębów z postaciami z bajek. Były też słodycze, bo o to dzieci prosiły najbardziej. Udało się też zakupić kilka gier.
W tym roku mamy nadzieję zebrać nie mniejszą kwotę i już teraz wiemy, że będą to zestawy kosmetyków, słodycze, ale postaramy się też o coś specjalnego.
A zatem jeśli planowaliście zakupy w Un’common teraz jest na to najlepszy moment, możecie sprawić przyjemność sobie i dzieciakom! Kod: BLACK20
Marmur od lat kojarzony jest z bogactwem i luksusem. Zdobi ściany i podłogi najważniejszych budynków w Polsce i zagranicą. I trudno się dziwić! Odpowiednio pielęgnowany, zachwyca pięknym wyglądem przez lata, a jego niepowtarzalna struktura doda charakteru każdemu wnętrzu – bez względu na to, czy utrzymane jest ono w stylu klasycznym, czy bardziej nowoczesnym lub industrialnym.
Ile kosztuje marmur?
Cena marmuru zależna jest od wielu czynników. Im bardziej nietypowy odcień oraz wzór, tym droższy będzie kamień. Ponadto, na kwotę, którą przyjdzie nam zapłacić składa się także kraj pochodzenia, grubość płyty, właściwości marmuru oraz stopień jego obróbki. W zależności od wybranego rodzaju marmuru, za metr kwadratowy podłogi zapłacimy od 300 do nawet 2500 złotych. Najtańszą opcją jest mozaika, której cena za metr kwadratowy oscyluje wokół 100 złotych. Najdroższe ( i jednocześnie najpiękniejsze) kamienie pochodzą z Włoch i Hiszpanii, z kolei za te pochodzące z Chin, Indii czy Turcji zapłacimy najmniej.
Czy cena marmuru wpływa na jego jakość i wygląd?
W związku z tym, że to właśnie wygląd i właściwości (takie jak twardość, czystość, połysk) determinują cenę marmuru, trudno nie zgodzić się z tezą, że im kamień droższy, tym bardziej spektakularny. Zdarza się jednak, że piękną, solidną i grubą płytę kupimy okazyjnie, a nadal będzie to przecież marmur. Cena potrafi się także zmieniać w zależności od dostępności. Jeśli możemy pozwolić sobie na zakup nietypowej ilości, pochodzącej z resztek dostawy, często udaje się nabyć płyty dużo taniej. Co zrobić, jeśli nie możemy sobie pozwolić na wymarzoną marmurową podłogę czy blat? Spróbujmy poszukać alternatywy. Ostatnio bardzo modne są marmurowe ściany. Stanowią one element dekoracyjny pomieszczenia, a ich powierzchnia jest zazwyczaj kilkukrotnie mniejsza niż powierzchnia podłogi. Dobrym rozwiązaniem są takżemeble z marmuru, które idealnie sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w każdym stylu. Ilość marmuru wykorzystana do produkcjistolika czykonsoli pozwala na wykorzystanie najwyższej jakości płyt, które w połączeniu z metalem i drewnem stwarzają niepowtarzalny dodatek.
Wielkość płyty a cena marmuru
Od tego, ile zapłacimy za wymarzone płyty marmurowe zależy także wielkość płyty. Najdroższe będą te największe – cięte z bloku skały, często na wymiar. To one robią największe wrażenie – na ścianie czy podłodze unikniemy wtedy „niechlujnych” łączeń między płytami.
Popularność marmuru
Marmur ma w sobie to coś… mimo wysokich cen, jest w stanie w pełni rozkochać w sobie człowieka. Cechuje go niezwykła lekkość, którą w dużej mierze zawdzięcza barwom. Płyty marmurowe – szczególnie te, wykorzystywane na podłogach lub ścianach – zazwyczaj są białe, beżowe lub jasnoróżowe. Z reguły na ich powierzchni można zobaczyć naturalne przebarwienia, plamki i smugi, typowe dla tego kamienia. Właśnie to sprawia, że każda płytka jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Marmur idealnie nadaje się dla osób, które we wnętrzach cenią naturalność i szyk. Jest niezwykle elegancki, a dzięki ciepłej kolorystyce, świetnie łączy się z każdym stylem i wieloma meblami.
Marmur od lat uważany jest za jeden z najpiękniejszych kamieni naturalnych. W domach spotkać można go nie tylko na podłogach, ale także na ścianach czy jako elementdesignerskich mebli. Marmurowe elementy cieszą oko i charakteryzują się niezwykłą trwałością. Dobrze pielęgnowany kamień zachowuje bowiem piękny wygląd przez lata. Dziś na tapetę bierzemy czyszczenie!, czyli czym myć marmur, by zachował swoje właściwości na długo.
Marmur – właściwości
Marmur to kamień o twardej strukturze krystalicznej i średniej porowatości. Jest skałą metamorficzną, powstałą z przeobrażenia wapieni, rzadziej także dolomitów. Już od starożytności przypisywano mu miano luksusowego, o wręcz magicznych właściwościach. Przeznaczony był dla bogów i cesarzy. Marmur ma wiele odmian kolorystycznych – najczystszy marmur kalcytowy jest biały. O zabarwieniu płyt decyduje zawartość innych kamieni naturalnych. W ten sposób marmur z hematytem przybierze barwę czerwoną, marmur z limonitem – żółtą, a z serpentynitem – zieloną.
Marmur naturalnie występuje w Polsce wyłącznie w Sudetach. Najbardziej pożądane i najrzadsze odmiany tego kamienia wykorzystywane były do dekoracji wnętrz Sejmu, Filharmonii Narodowej czy Dworca Centralnego w Warszawie.
Marmur jest kamieniem nasiąkliwym, więc jest podatny na powstawanie plam. Jak czyścić marmur? Najlepiej systematycznie. Wszelkie wycieki i zabrudzenia powinny być na bieżąco usuwane. Ograniczona porowatość marmuru, głównie podczas uszlachetniania, sprawia, że jest on mniej podatny na uszkodzenia spowodowane przez wodę. Z kolei węglan wapnia, będący głównym składnikiem marmuru, jest niezwykle podatny na działanie czynników kwaśnych. Są kwasy, w których szybko się rozpuszcza, a rozkruszony, używany jest do neutralizacji kwasów w strumieniach, jeziorach czy glebach. Marmur jest słabo odporny na działanie czynników atmosferycznych (takich jak różnice temperatur, wilgotność, ciśnienie) i procesów geologicznych (np. wietrzenie, erozja). Użyty na zewnątrz może ulegać matowieniu, co z czasem powoduje jego nieatrakcyjny wygląd. Marmur pozostaje też dość wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne i zanieczyszczenia chemiczne.
Niezwykle istotnym jest, by przed przystąpieniem do usuwania plam, dowiedzieć się, czym wyczyścić marmur, by nie uszkodzić jego struktury.
Czym czyścić marmurowy blat?
Rozlane na marmurowym blacie płyny należy jak najszybciej sprzątnąć wykorzystując do tego ręcznik papierowy. Jeśli na powierzchni pozostało przebarwienie, będzie trzeba je usunąć. Warto pamiętać, aby podczas mycia nie trzeć zbyt mocno, a ruchy wykonywać wyłącznie pionowo. W innym wypadku możliwe jest porysowanie blatu. W związku z tym, że marmur jest wrażliwy na środki zawierające kwasy i produkty silnie wybielające, do mycia marmuru najlepiej sprawdzi się ciepła woda z dodatkiem łagodnego środka o neutralnym pH. Idealnie sprawdzi się do tego płyn do mycia naczyń czy mydło w płynie.
Trudniejsze zabrudzenia można usunąć poprzez wykorzystanie specjalnej pasty czyszczącej, wykonanej z sody oczyszczonej oraz rozcieńczonej wody utlenionej. Należy uważać, by nie użyć zbyt silnego roztworu wody – może on stale odbarwić kamień.
Czyszczenie marmurowej posadzki
Sposoby czyszczenia marmurowego blatu niewiele różnią się od czyszczenia posadzki czy ścian wykonanych z płyt z marmuru. W związku z tym, że marmur jest materiałem o porowatej powierzchni, łatwo przywierają do niego rozmaite zabrudzenia. Czyszcząc podłogę powinniśmy zrezygnować z twardych i ostrych szczotek, które mogą porysować wrażliwy kamień.
Czym myć marmur?
Najlepiej użyć miękkiej ścierki z mikrofibry, ciepłej wody i kilku kropel płynu do mycia naczyń. Mając w domu marmur, dobrze jest go zaimpregnować. Wtedy wszelkie szkodliwe substancje będą wnikały w jego strukturę wolniej. Każdą kamienną powierzchnię można nieumyślnie zarysować (także poprzez niewłaściwe czyszczenie!). Drobne mechaniczne uszkodzenie można spróbować usunąć samodzielnie poprzez polerowanie marmuru przy użyciu cyny z ołowiem, sproszkowanego tlenku cynku albo kamienia szlifierskiego owiniętego w odpowiednio zwilżoną szmatkę. Ta metoda sprawdzi się jednak wyłącznie w przypadku delikatnych zarysowań. Jeśli uszkodzenie jest poważniejsze, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy.