

Marmur od lat kojarzony jest z bogactwem i luksusem. Zdobi ściany i podłogi najważniejszych budynków w Polsce i zagranicą. I trudno się dziwić! Odpowiednio pielęgnowany, zachwyca pięknym wyglądem przez lata, a jego niepowtarzalna struktura doda charakteru każdemu wnętrzu – bez względu na to, czy utrzymane jest ono w stylu klasycznym, czy bardziej nowoczesnym lub industrialnym.
Ile kosztuje marmur?
Cena marmuru zależna jest od wielu czynników. Im bardziej nietypowy odcień oraz wzór, tym droższy będzie kamień. Ponadto, na kwotę, którą przyjdzie nam zapłacić składa się także kraj pochodzenia, grubość płyty, właściwości marmuru oraz stopień jego obróbki. W zależności od wybranego rodzaju marmuru, za metr kwadratowy podłogi zapłacimy od 300 do nawet 2500 złotych. Najtańszą opcją jest mozaika, której cena za metr kwadratowy oscyluje wokół 100 złotych. Najdroższe ( i jednocześnie najpiękniejsze) kamienie pochodzą z Włoch i Hiszpanii, z kolei za te pochodzące z Chin, Indii czy Turcji zapłacimy najmniej.
Czy cena marmuru wpływa na jego jakość i wygląd?
W związku z tym, że to właśnie wygląd i właściwości (takie jak twardość, czystość, połysk) determinują cenę marmuru, trudno nie zgodzić się z tezą, że im kamień droższy, tym bardziej spektakularny. Zdarza się jednak, że piękną, solidną i grubą płytę kupimy okazyjnie, a nadal będzie to przecież marmur. Cena potrafi się także zmieniać w zależności od dostępności. Jeśli możemy pozwolić sobie na zakup nietypowej ilości, pochodzącej z resztek dostawy, często udaje się nabyć płyty dużo taniej. Co zrobić, jeśli nie możemy sobie pozwolić na wymarzoną marmurową podłogę czy blat? Spróbujmy poszukać alternatywy. Ostatnio bardzo modne są marmurowe ściany. Stanowią one element dekoracyjny pomieszczenia, a ich powierzchnia jest zazwyczaj kilkukrotnie mniejsza niż powierzchnia podłogi. Dobrym rozwiązaniem są także meble z marmuru, które idealnie sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w każdym stylu. Ilość marmuru wykorzystana do produkcji stolika czy konsoli pozwala na wykorzystanie najwyższej jakości płyt, które w połączeniu z metalem i drewnem stwarzają niepowtarzalny dodatek.
Wielkość płyty a cena marmuru
Od tego, ile zapłacimy za wymarzone płyty marmurowe zależy także wielkość płyty. Najdroższe będą te największe – cięte z bloku skały, często na wymiar. To one robią największe wrażenie – na ścianie czy podłodze unikniemy wtedy „niechlujnych” łączeń między płytami.
Popularność marmuru
Marmur ma w sobie to coś… mimo wysokich cen, jest w stanie w pełni rozkochać w sobie człowieka. Cechuje go niezwykła lekkość, którą w dużej mierze zawdzięcza barwom. Płyty marmurowe – szczególnie te, wykorzystywane na podłogach lub ścianach – zazwyczaj są białe, beżowe lub jasnoróżowe. Z reguły na ich powierzchni można zobaczyć naturalne przebarwienia, plamki i smugi, typowe dla tego kamienia. Właśnie to sprawia, że każda płytka jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Marmur idealnie nadaje się dla osób, które we wnętrzach cenią naturalność i szyk. Jest niezwykle elegancki, a dzięki ciepłej kolorystyce, świetnie łączy się z każdym stylem i wieloma meblami.